Koniec żałoby narodowej – koniec taryfy ulgowej dla hien cmentarnych i nie tylko dla nich. Trzeba żyć, trzeba walczyć.
***
W katastrofie smoleńskiej zginął Tomek Merta. Tyle o nim w ostatnim czasie napisano i powiedziano, że nic nowego nie dodam. Dotknęła mnie głęboko piątkowa msza święta w jego intencji w archikatedrze warszawskiej. A zwłaszcza słowa Magdy Merty, która niejako ujawniła coś w rodzaju testamentu Tomka. Marzeniem Tomka było, aby Katyń stał się dla młodzieży polskiej tym, czym dla młodzieży izraelskiej jest Auschwitz – miejscem obowiązkowych wycieczek edukacyjno-formacyjnych, miejscem kształtującym poczucie polskiej tożsamości…
***
Sobota, godzina 13. Msza na placu Piłsudskiego. Za wszystkich, a więc i za te ofiary, które były wzajemnie dla siebie politycznymi lub środowiskowymi antagonistami. Za Lecha Kaczyńskiego i za Jerzego Szmajdzińskiego, za Janusza Kurtykę i za Andrzeja Przewoźnika, za Stefana Melaka i za Andrzeja Sariusz-Skąpskiego itd. Na moment uwalniam się od patosu sytuacji i wracam do Brzechwy, do słów z dzieciństwa przypominanym przy czytaniu bajek moim córkom – słów, które w tych dniach wielu osobom przychodziły do głowy: „Po co wasze swary głupie, Wnet i tak zginiemy w zupie!”. Taka jest perspektywa ostateczna. Ale może na razie powinniśmy się raczej trzymać mojego ulubionego w pierwszej klasie ogólniaka Sępa-Szarzyńskiego, przypomnianego mi niedawno przez Pawła Burdzego: „Pokój szczęśliwość. Ale bojowanie / Byt nasz podniebny”.
***
Sobota, godzina 17:30. Ostatnie spojrzenie na trumny Prezydenta i Prezydentowej. Dziękuję. Za wszystko. Także za rozmowę sprzed prawie sześciu lat dla „Frondy”. Powiedział mi Pan wtedy kilka rzeczy, które zachowują aktualność.
O projekcie IV RP: „trzeba się liczyć z tym, że nastąpi limitowana likwidacja dotychczasowego układu. Oczywiście ten nowy układ nie będzie taki sam jak poprzedni, nie będzie tak bezczelny, tak złodziejski, tak nieefektywny gospodarczo, ale jednak będzie to układ. Nadeszła chyba ostatnia szansa na dokonanie istotnych zmian. Boję się jednak, że to się w pełni nie uda i będziemy mieli Trzecią Rzeczpospolitą i pół”.
O mitach dotyczących klasy politycznej: „Polityka nie jest jakimś wdzięcznym zajęciem, a jednocześnie wymaga wysokich kwalifikacji. Uderzenie po kieszeni klasy politycznej oznacza z jednej strony zachętę do korupcji, a z drugiej – postulat nierealistyczny. To jest próba skoncentrowania niechęci społecznej tylko na jednym odcinku przestrzeni publicznej w warunkach, kiedy mamy zdegenerowane także inne odcinki”.
O jedności europejskiej: „często słyszymy o czymś takim, jak europejska opinia publiczna. Przecież ona w sposób oczywisty nie istnieje. Mamy za to niemiecką opinię publiczną, i istnieje także polska opinia publiczna. Ale przecież one się między sobą różnią, i głównie z powodu tego, iż wyrażają – nierzadko ze sobą sprzeczne – interesy dwóch osobnych narodów”.
O zawieraniu sojuszy z „bratnimi” partiami w innych krajach: „nie patrzę na te sprawy ideologicznie. Pod względem rezygnacji z roszczeń reparacyjnych lepsi są socjaldemokraci, ale jeśli już chodzi o stosunki z Rosją – chadecy. Przeświadczenie o tym, że bliskość ideologiczna grup będących u władzy w Polsce i Niemczech ułatwia wzajemne zrozumienie i rozładowuje sytuacje konfliktowe, uważam za fałszywe”.
O tożsamości europejskiej: „Problem tkwi w napiętnowaniu przez elity unijne moralności, wyrastającej z chrześcijaństwa, a więc z religii kształtującej tożsamość Europy. Przecież takie świeckie wartości, jak wrażliwość społeczna, mają korzenie chrześcijańskie. To są fakty, a nie tezy narzucone przez jakąś tendencyjną, klerykalną teorię dziejów. W przypadku odrzucenia kandydatury Buttiglionego mamy do czynienia z ideologicznym zacietrzewieniem, które można porównać z zacietrzewieniem działaczy ZMP – tak zwanych <pryszczatych> – w latach 50. zeszłego wieku”.
***
Mam wrażenie, że tekst Agaty Bielik-Robson „Polski triumf Tanatosa”, który tak bardzo zbulwersował salonowiczów, został kompletnie przez nich nie zrozumiany. Bo przecież nie o wyszydzanie żałoby i rzekomego pośmiertnego kultu jednostki tu chodzi (mimo że autorka wielokrotnie nie kryła swojej niechęci do obozu Lecha Kaczyńskiego). Bielik-Robson nieświadomie przypomina chrześcijanom, że po śmierci przychodzi zmartwychwstanie. Tyle, że dla Bielik-Robson nie potrzeba do tego Chrystusa. Wystarczy samo życie, które rozsadza „tanatyczną” religijność Kościoła katolickiego, „tanatyczną” tradycję opartą na zakazach i nakazach, „tanatyczne” zhierarchizowane struktury społeczne, „tanatyczne” ograniczenia oświeceniowego rozumu. Ale ów kult życia jest tylko głosem rozpaczy – takiej jak rozpacz starożytnych pogan, którzy nie znaleźli panaceum na przemijalność postaci tego świata.
***
Dostałem maila z wyrazami współczucia dla Polaków od znanego filozofa rosyjskiego, spadkobiercy okcydentalistów, Władimira Kantora. Utwierdza mnie to w tym, że Rosjanie współczują Polakom. Rosjanie, nie państwo rosyjskie. Aby bowiem poznać jego stosunek potrzeba znacznie więcej czasu i konkretów. Jak na razie pozostaje daleko idący sceptycyzm. Już przywoływałem w tym kontekście słowa marszałka Komorowskiego: „Polityka nie jest domeną współczucia”.
Filip Memches
———
Tekst przytaczamy za stroną internetową autora.
21 kwietnia 2010 o 11:24
„Marzeniem Tomka było, aby Katyń stał się dla młodzieży polskiej tym, czym dla młodzieży izraelskiej jest Auschwitz ? miejscem obowiązkowych wycieczek edukacyjno-formacyjnych, miejscem kształtującym poczucie polskiej tożsamość”
DLACZEGO OBOWIĄZKOWYM???
Odpowiedz
01 maja 2010 o 17:38
Drogi Panie Filipie,
Zwykle tego nie robie, a wiec nie komentuje opinii na moj temat pod tekstami w internecie, ale tym razem jakos nie moglam sie oprzec. Naprawde, ile razy mozna powtarzac, ze moja napasc na tradycje „tanatyczna” (wcale nie ograniczona tylko do krytyki polskiego upodobania do martyrologii) nie ma nic wspolnego z pochwala zycia w sensie poganskim? A nawet wrecz przeciwnie? Ze wlasnie Grecje i jej poganska „religie tragiczna” uwazam za zafascynowane smiercia, podczas gdy wlasciwy witalizm lokuje po stronie judaizmu, ktorego Bog to „czyste zycie” wlasnie, czyli Elohim hayim? Upraszcza Pan sobie sprawe, sytuujac mnie po poganskiej stronie – zupelnie tak jak Jaroslaw Kaczynski, ktory juz mnie kiedys pietnowal za „diionizyjski liberalizm”. Nic dalszego od prawdy.
z powazaniem,
Agata Bielik-Robson
Odpowiedz
04 maja 2010 o 15:18
Szanowna Pani Agato,
Skoro Pani nie waha sie okreslac rozmaitych tradycji mianem „tanatycznych”, to nie rozumiem, dlaczego podobnego, „mitologicznego” klucza nie moze uzyc Jaroslaw Kaczynski wobec Pani pogladow. Ale zostawmy to.
Mam powazny problem z Pani eseistyka. Z jednej strony wskazuje Pani Abrahama i Hioba jako wzorce wiary – wiary rodzacej sie z doswiadczenia ciemnosci, a nie rozwazan scholastycznych, i to mi sie bardzo podoba, bo wspolczesnemu czlowiekowi potrzebne jest przede wszystkim swiadectwo takiej wlasnie wiary, a nie teologia (tez skadinad potrzebna). Z drugiej zas prowadzi Pani swoje wywody ku pochwale czegos, co jest sprzeczne zarowno z judaizmem, jak i z chrzescijanstwem – ku pochwale nowoczesnosci jako projektu emancypacyjnego. Projekt ow zaklada emancypacje nie tylko od rozmaitych struktur „tanatycznych”, ale i od samego Boga. Bo przeciez dla nowoczesnego czlowieka swiat jest juz odczarowany, wiec nie sa mu potrzebne nakazy i zakazy, nie jest wiec mu tez potrzebny Bog, jakiego znamy z kart Starego Testamentu. Nowoczesny czlowiek wie przeciez najlepiej co jest dobre, a co zle. Ale tego sie nie da pogodzic ani z judaizmem ani z chrzescijanstwem. Chyba ze chcemy religie dopasowac do naszych nowoczesnych oczekiwan. A to bardzo prosze, tyle ze z judaizmem i chrzescijanstwem nie bedzie to mialo wiele wspolnego. Blizej czemus takiemu bedzie do New Age – calego kompleksu zjawisk, ktore odrzucaja takie „judeo-chrzescijanskie” kategorie jak grzech czy autorytet instytucjonalny.
Pisze Pani, ze kontestuje grecka „religie tragiczna”. Dobrze. Ale nie jest to kontestacja z pozycji judaizmu czy inspirowana judaizmem. Ja Pani wybor swiatopogladowy odbieram jako przylaczenie sie do rewolty kulturowej, ktora ma na celu przezwyciezenie calego dziedzictwa europejskiego – zarowno „judeo-chrzescijanskiego”, jak i poganskiego (i tak tez przyjmuje Pani walke z greckim, poganskim „tanatycznym” upodobaniem „nie tylko” Polakow do martyrologii).
Pozdrawiam serdecznie
Filip
Odpowiedz
agata Napisał:
maj 7th, 2010 o 13:38
Drogi Panie Filipie,
No coz, nie zgadzamy sie w naszym – zupelnie rozbieznym – rozumieniu objawienia. Pan mysli w trybie fundamentalistycznym, ktory zaklada, ze wie, na czym polega prawda objawiona, wymagajaca od wiernego absolutnego posluszenstwa. A ja mysle o religii w trybie filozoficznym, zblizonym do zydowskiej „haskali”, dla ktorej nie ma opozycji miedzy objawieniem a oswieceniem, a nawet przeciwnie, judaizm to pierwsza (i jedyna) „religia rozumu”, co istotnie czyni ja religia, a wiec czyms innym niz poganski rytual oparty na tajemnicy i biernym posluszenstwie. Z mojego punktu widzenia nowoczesna koncepcja emancypacji jest wlasnie bardzo religijna, poniewaz przyswieca jej mesjanski projekt stworzenia dojrzalej i autonomicznej jednostki: projekt, ktory zdaniem autorow zydowskiej haskali, bardzo sie Bogu podoba. Z mojego punktu widzenia Pana podejscie do religii jest w istocie calkiem poganskie – tak jak poganski wydaje mi sie caly polski katolicyzm.
pozdrawiam,
ABR
Odpowiedz
12 maja 2010 o 14:06
a czy mogłaby by Pani napisać, który katolicyzm ( o ile są jakieś różne ) nie wydaje się Pani pogański i jakie stosuje Pani kryteria żeby je odróżnić? pytanie zapewne wymagające obszernej odpowiedzi, ale proszę spróbować.
Odpowiedz
12 maja 2010 o 17:35
„Fantazmatyczna Polska to wielkie martwe ciało, które nie pozwala mi żyć.”
ABR
Odpowiedz