We wtorek, 21 kwietnia, o godz. 18:00 zapraszamy do warszawskiego Klubu N44 (ul. Nowogrodzka 44 m. 7) na czwarte spotkanie z czwórkowego cyklu, poświęconego „Dziejom duszy od początku czasów do Euro 2012”. Tym razem Michał Łuczewski przedstawi teologiczno-socjologiczną analizę upadku polskiej duszy, którego jesteśmy obecnie świadkami.
Dlaczego polskie dusze umarły wtedy, gdy miały się narodzić? Benedykt XVI jako socjolog polityki i mesjanista. Czy rok 1989 był rokiem błogosławionym, czy rokiem przeklętym? Co się stalo z naszą nadzieją? Czy jesteśmy skazani na nihilizm i polityczne cykle rozpaczy? Dlaczego polska prawica jest beznadziejna? Te m.in. kwestie zostaną poruszone w odczycie, zatytułowanym „Śmierć duszy polskiej w transformacji ustrojowej”, którego trzyczęściowy zarys udostępniliśmy w ubiegłym tygodniu na naszej stronie:
cz. 1: Projekt teologii socjologicznej;
cz. 2: Kryzys nadziei;
cz. 3: Benedykt XVI jako mesjanista.
Michał Łuczewski (ur. 1979) jest doktorem socjologii i psychologiem. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii UW. Teksty publicystyczne drukował m.in. w „Rzeczpospolitej” i „Wprost”, a liczne artykuły naukowe i eseje w czasopismach socjologicznych, antropologicznych, historycznych i filozoficznych. Był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i laureatem Jozef Tischner Fellowship w wiedeńskim Institut für die Wissenschaften vom Menschen oraz visiting scholar na uniwersytecie Columbia w ramach stypendium Fundacji Fulbrighta.